Siedem głównych potrzeb
Siedem głównych potrzeb
Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!
Chcę poruszyć Cię tym tematem. Może nigdy nie zastanawiałeś się nad miłością, którą odczuwasz do drugiej osoby? Może jesteś bardzo młody i dopiero szukasz swojej drugiej połówki?
A może cierpisz w samotności obok dobrze ci znanego współmałżonka, współmałżonki, nie czując tego wspaniałego uczucia, ani nie możesz go dawać, ani go nie odbierasz?
Przeprowadzając ankiety wśród młodych ludzi, którzy jeszcze nie wstąpili w związek małżeński - dotyczące sfery życia rodzinnego- dowiedziałam się, że najbardziej pragną trwałej miłości nie mówią o przywiązaniu, o obowiązku, o tradycji, ale o MIŁOŚCI.
Czekają na tą wspaniałą dojrzałą miłość.
Miłość młodzieńcza często zwana miłością niedojrzałą jest uczuciem, które przeżywał każdy z nas. Uczuciem fascynacji drugą osobą, zauroczeniem, niepokojem, tęsknotą...
A jaka jest miłość dojrzała?
Jaka jest Twoja czytelniku miłość małżeńska?
Jakiej miłości Ty młody czytelniku oczekujesz?
Na to pytanie spróbuj odpowiedzieć sam.
Wstępując w związek małżeński podejmujemy DECYZJĘ - decyzję wspólnego życia w miłości, wierności w trwaniu ze sobą aż do śmierci.
Małżeństwo jednak potrzebuje stałej troski .Według Jima White’a istnieje siedem głównych potrzeb męża i żony, których zaniedbywanie powoduje większość problemów w ich związku.
W warunkach naturalnych chwasty (te zaniedbania), gdy nie są pod kontrolą, samoistnie zaczynają wzrastać: a małżeństwo ma wydawać dobre owoce. Tym największym owocem jest miłość między kobietą a mężczyzną.
A oto klucze do nauki osiągnięcia wzajemnie odczuwanej miłości.
• AKCEPTACJA
Sprawiaj, by twój partner wiedział, że jest ci z nim dobrze. Pozwól by druga osoba mogła być sobą. Oznacza to raczej podkreślenia jego mocnych stron niż rozwodzenie się nad słabymi.
Akceptowanie partnera oznacza czynienie tego z miłością i cierpliwością, tak samo jak Chrystus zaakceptował nas (List do Rzymian 15:7).
• UZNANIE
Wyrazy uznania muszą być wyrażane! W bardzo prosty sposób przyjmowanie drugiej osoby może stać się rzeczą naturalną, a mówienie słowa „dziękuję” pójść w zapomnienie.
Małżeństwo powoli wysycha, gdy uznanie nie jest wyrażane, nawet za rzeczy małe. Rozwiń w sobie stosunek wdzięczności.
Użyj części swojego dziennego cichego czasu na dziękowanie Bogu. I dziękuj swemu współmałżonkowi przynajmniej raz dziennie za coś , co on zrobił.
• ZACHĘTA
Każdy od czasu do czasu potrzebuje zachęty.
Pragnie wiedzieć, że jest cenny, że to co robi jest cenne.
To wzmacnia poczucie własnej godności, a tym samym zwiększa wydajność. Jim podaje cztery praktyczne wskazówki do zachęcania partnera: Bądź dobrym słuchaczem, wyrażaj szczere komplementy, nie bądź krytyczny, nigdy nie mów „nie”, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne.
• USZANOWANIE
Bardzo ważne jest wzajemne okazywanie sobie uwagi i bycie uprzejmym.
Przykładem dla nas jest Jezus. On obmył stopy swych uczniów.
Wiele robimy, gdy staramy się o czyjąś miłość. Ale w małżeństwie jakby zapominamy, aby dawać kwiaty, zapominamy o słodyczach, o zaproszeniach, o uwadze jaką okazywaliśmy, gdy zabiegaliśmy o miłość drugiej osoby.
Biblijnym wzorcem do traktowania jest fragment Ewangelii Mateusza 7:12 – „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby ludzie wam czynili, i wy im czyńcie!”
• POROZUMIEWANIE SIĘ
Przez porozumiewanie się mam na myśli nie tylko werbalny - słowny proces, ale również cały proces pozawerbalny zachodzący pomiędzy dwiema osobami, dzięki któremu wiedzą one, że są słuchane, traktowane poważnie i rozumiane.
Egoizm, brak przebaczenia i obawa przed brakiem akceptacji są niektórymi wrogami porozumiewania się. Ale co jest ciekawe, doradcy małżeńscy mówią, że 50% wszystkich problemów porozumiewania się wynika z milczenia męża. Zatem konieczne jest by para zaoferowała sobie wzajemną pomoc.
• FIZYCZNE UCZUCIE
Potrzeba fizycznego uczucia była pomysłem Boga. On dał to pożądanie mężczyźnie i kobiecie. Św. Paweł pisał, że mężowie i żony nie powinni rozporządzać własnymi ciałami, ale powinni okazywać miłość swemu współmałżonkowi.
Wyrażanie miłości fizycznej rozciąga się od delikatnego dotyku, aż po stanie się jednym ciałem. Bóg dał seks po to, aby mężczyzna i kobieta mogli się głęboko cieszyć ze wzajemnej miłości.
• PRZEWODNICTWO
Mężczyzna nie może żądać pozycji przewodnictwa; ono musi mu być nadane przez kobietę.
Ona musi pozwolić mu być przewodnikiem. Jeżeli tak uczyni pozwoli swojemu mężowi rozwijać się. Jeżeli kobieta przystosuje się w wierze do swojego męża, doprowadzi do harmonijnego małżeństwa.
Bóg nie tylko ustanowił małżeństwo, ale dał również wskazówki jak uczynić małżeństwo szczęśliwym.
Ludzie, którzy traktują poważnie Boże przykazania poważnie w życiu codziennym swego małżeństwa, wybierają dobre małżeństwo – i szczęście!
autor: Beata Witczak
Przejdź do strony głównej