Strona główna1 » Jak poradzić sobie ze strachem ?

Kontakt

  • E-mail:info@misjapetra.com

Rzetelna firma


Gwarancja Rzetelności dla Misja poradnictwa rodzinnego - Misjapetra.com 
 

Jak poradzić sobie ze strachem ?

Jak poradzić sobie ze strachem?
„Temu, którego umysł jest stały, zachowujesz pokój, pokój mówię; bo tobie zaufał.” (Iz. 26,3)

1. Nasi wrogowie mogą nas straszyć i martwić
Zamartwianie się Złe wieści Niepokój, irytacja Poczucie winy Co jeśli? Brak odpoczynku Stres Depresja Odrzucenie Dezorientacja Wrzody Samobójstwo Główne typy strachu: Strach przed śmiercią Strach przed chorobą Strach przed niepowodzeniem Strach przed odrzuceniem Jest wiele setek typów strachu, począwszy od klaustrofobii (strach przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach) przez fonofobię (strach przed mówieniem na głos), rusofobię (strach przed brudem) aż do zoofobii (strach przed zwierzętami).
2. Strach i nękanie idą razem
„Ludzie omdlewać będą z trwogi w oczekiwaniu tych rzeczy, które przyjdą na świat, bo moce niebios poruszą się.” (Łk. 21,26)
3. Przykład tego, jak strach może nękać
Byłem w motelu, kiedy zobaczyłem plamy krwi na mojej piżamie. Mój ojciec miał raka jelita, więc pomyślałem, że to był powód tych plam. Jednakże zdałem sobie sprawę, że na zewnątrz motelu był rzeźbiony motyw demonicznej Maori. Związałem tego ducha. Pomimo późniejszych rozległych badań i prześwietleń rentgenowskich, nie wykazano żadnych problemów. Jednakże podczas tych badań miałem nękające myśli i strach, poprzez które wróg próbował mnie związać.
4. Nacisk współczesnych gazet na szaleństwo, madmania itd. Publikacje takie jak ten Sydney Bulletin wykazały, że wiele gazet kładzie nacisk na problem szaleństwa, jaki mają ludzie, i to powoduje, że ludzie myślą, iż naprawdę mają taki problem.
5. Strach – zabójcza siła (przeciwieństwo wiary)
Duch wiary jest równy mocy duchowej. Duch strachu jest równy mocy duchowej. Strach jest mocą duchowa, która pochodzi z duchowej sfery i atakuje twój umysł.
6. Strach może zabić
Science Digest 1980 Przebadano 15 serc. Komórki sercowe zostały uszkodzone przez reakcję ciała na strach. Stres spowodowany przez strach może powodować śmiertelne zmiany w mięśniu sercowym, co może powodować zgon. Dr Charles Mayo z Mayo Clinic powiedział, że strach wpływa na serce, krążenie, gruczoły, system nerwowy i zdrowie. Biblijny przykład: Nabal umarł ze strachu, kiedy usłyszał a wizycie Dawida: „Lecz rano, gdy Nabal wytrzeźwiał, opowiedziała mu jego żona o tym, co zaszło; a w nim serce zamarło i zdrętwiał jak kamień.” (1 Sam. 25,37)
7. Strach przewiduje najgorsze, a nie najlepsze
Co jeśli: - Nie zapłacę rachunków - Zachoruję - Stracę pracę
8. Strach uwalnia moce diabelskie w naszym życiu
Diabeł uwielbia działać poprzez strach (J. 10,10)
9. Nasze najgorsze nieszczęścia nigdy się nie przydarzają
Większość naszej męki i niedoli pochodzi z przewidywania, co może się wydarzyć. W wielu przypadka, to się wcale nie przytrafia.
10. Psalm 53,5
„Tam ogarnie ich strach, jakiego dotąd nie było.”
11. Kiedy się boimy, pozwalamy, żeby to, co nie chcemy by się wydarzyło, manifestowało się i pozwalamy działać w naszym życiu, ponieważ działamy w strachu w opozycji do wiary. Jeśli działamy w strachu, otwieramy nasze życie na wiele rzeczy, które nie chcemy by się wydarzyły, przenosimy je w rzeczywistość.
12. Strach przychodzi przez ignorancję lub brak znajomości Bożego Słowa.
„Lud mój ginie, gdyż brak mu poznania.” (Oz. 4,6)
13. Strach działa na tych samych duchowych zasadach co wiara, ale działa w sposób odwrotny.
„A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy.” (Heb. 11,1) Strach jest pewnością tego, czego się niespodziewany. Kiedy się boimy, doprowadzamy rzeczy, które nie chcemy by się wydarzyły, do ujawnienia się i dajemy im w naszym życiu tą pewność, ponieważ działamy w przeciwieństwie do wiary. Jeżeli będziemy działać w strachu, naprawdę wprowadzimy tą rzeczywistość do naszego życia, ponieważ strach jest duchową mocą.
14. Strach jest duchem
„Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, lecz mocy i miłości, i powściągliwości.” (2 Tym. 1,7)
15. Strach rozwija się podczas rozmyślania nad kłamstwami diabła
Tj. obawa. Martwimy się o coś, co nie chcemy by się wydarzyło, np. kradzież naszego samochodu, brak pieniędzy, choroba czy też brak Bożej pomocy. Obawa jest duchową mocą, która może sprawić, że przytrafią się nam negatywne rzeczy, np. stracimy pracę. „Bo to, czego się bałem, nawiedziło mnie, a to, przed czym drżałem, przyszło na mnie.” (Job 3,25)
16. Wielki strach może przynieść coś, przez co trzeba przejść
Strach jest mocą, którą Bóg nienawidzi. Np. W Konstantynopolu, podczas epidemii cholery umarło 125 ludzi, lecz tylko 5 z nich z powody cholery. Reszta zmarła ze strachu przed cholerą.
17. Dean Inge powiedział, że obawa jest płaceniem odsetek od kłopotów, zanim zostaną one spowodowane.
18. Strach i obawa są grzechem
„Wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem” (Rz. 14,23) „Jezus mówił o obawie. Sześć razy powiedział „Nie obawiajcie się” (Mat. 6,25-34)
19. Pierwszą złą mocą, która opanowała Adama po upadku był strach.
On jest zakorzeniony w całym stworzeniu „A on odpowiedział: Usłyszałem szelest twój w ogrodzie i zląkłem się, gdyż jestem nagi, dlatego skryłem się.” (I Mo. 3,10). Adam odstąpił od relacji Bogiem.
20. Nie unikniemy testów, np. ucisk
„To powiedziałem wam, abyście we mnie pokój mieli. Na świecie ucisk mieć będziecie, ale ufajcie, Ja zwyciężyłem świat.” (J. 16,33) „Występny ucieka, chociaż nikt go nie goni, lecz sprawiedliwy jest nieustraszony jak młody lew.” (Prz. 28,1)
21. Emmerson powiedział „Strach zawsze wywodzi się z ignorancji”. Trzymaj się najlepszych doradców, zdobądź dobre poradnictwo. Nie próbuj radzić sobie z tym samemu.
22. Przykład Jim’iego Jones’a (założyciela apokaliptycznej sekty Świątynia Ludu)
Jenni Mills w swojej książce „Sześć Lat z Bogiem” opowiada jak w 1975 r. Jones powiedział jej, że w winie jest cyjanek. W ciągu 45 minut, które jej zostały, uciekając z tego miejsca została postrzelona. Po upływie 45 minut Jones powiedział, że nie było żadnego cyjanku w winie a dziewczyna została postrzelona jedynie ślepakiem, ale on kontrolował ją przez strach. To było 4 lata przed zabójstwem, które popełnił w Guyana w 1978 r., ale pokazuje moc kontroli strachu. (W nocy z 18-19 listopada 1978 r. poprzez spożycie cyjanku samobójstwo popełniło 909 członków sekty. - Przyp. Tłum.)
23. Niektórzy mówią, że nauczyli się z nim (strachem) żyć, ale spójrz do Obj. 21,8
24. Szatan używa strachu, aby zniszczyć umysł i ciało
Strach niszczy, wiara kreuje. Boże Słowo jest zdrowiem dla naszego ciała – Prz. 3,8 Dr Charles Mayo powiedział: „Nie znam nikogo, kto by umarł z przepracowania, za to znam wielu, którzy umarli ze strachu, niepokoju i obawy.”
25. Popularne przysłowie: „Ci którzy żyją w strachu, zapraszają śmierć w pośpiechu.”
26. Zmęczenie i przepracowanie dają punkt dostępu obawie i strachowi. Dale Carnegie powiedział: „Nasze zmęczenie nie jest spowodowane pracą, ale obawą, frustracją i pretensją.”
27. Strach burzy Boże mury obronne
28. Strach powoduje obżarstwo, niepokój i stres
29. Przykład wybujałej wyobraźni: Doktor odwiedza chorą kobietę i pyta jej męża o dłuto. Doktor wchodzi z tym dłutem do sypialni. Potem wychodzi i prosi o długi nóż. Mąż znajduje. Doktor ponownie wychodzi i prosi o młotek. Mąż jest naprawdę zaniepokojony. A doktor znowu wychodzi i pyta o piłę o metalu. Mąż myśli, że żona została zamordowana. Krzyczy na lekarza „Do czego potrzebowałeś tych wszystkich rzeczy?”, a doktor odpowiada „Próbuję otworzyć moją torbę.”
30. Strach przynosi udrękę
31. Diabeł uwielbia działać poprzez strach, ponieważ daje mu on otwarte drzwi do ataku i zniszczenia osoby.
32. Punkty wejścia strachu
Trauma albo szok - Przykład kobiety której ojciec umarł w wieku 42 lat – Pan dał jej wizję przepaści przez którą przechodzi. Most się zawalił, a ona wpadła do przepaści i próbuje się wydostać. - Oglądanie śmierci ludzi – np. z powodu raka - Zaglądanie do otwartej trumny (wpływa na dzieci) - Czasami adopcja powoduje, że strach wchodzi - Wypadki (2) Grzech (nasz lub przodków) – Zaangażowanie w okultyzm w przeszłości. Także szok prenatalny (3) Dotykanie ciał zmarłych przykład Starego Testamentu (4) Odrzucenie – Dzieci jąkające się z powodu nauczycielskiej dyscypliny (5) Otoczenie małżeńskich rozstań, tj. w domach – wpływ na dzieci (6) Duch Jezebel (specjalna uwaga dla ducha małego dziecka, np. terror), Duch Antychrysta, Duch Śmierci i Piekła (szczególną uwagę należy zwrócić na Ps. 18,4-5) (7) Problemy w przynoszeniu wszystkich myśli w posłuszeństwo względem Jezusa Chrystusa (2 Kor. 10,4-5) (8) Problemy w całkowitym zaufaniu Bogu, tj. Jezus Chrystus nie jest twoim Panem i Zbawicielem we wszystkich elementach twojego życia (9) Duchy religijności – manipulacja (10) Brak ufności Słowu Bożemu (11) Nie poznanie pełnej Bożej miłości w życiu, np. problemy z oddawaniem czci rodzicom i odpuszczenie im grzechów i grzechów naszych przodków (12) Przeglądanie pewnych rodzajów programów TV, filmów, książek, muzyki czy gier np. Dungeons and dragons (w szczególności dzieci) (13) Słuchanie niewłaściwych rzeczy. Jezus powiedział „Baczcie więc, jak słuchacie” (Łk. 8,18) (14) Chciwość jest głównym punktem dla strachu. Jeżeli pożądamy rzeczy materialnych, pozwalamy sobie na zniewolenie i długi (Prz. 22,7) Nie powinniśmy się kierować chciwością lecz powinniśmy być zadowoleni z tego co posiadamy. Wtedy możemy śmiało powiedzieć: „Pan jest pomocnikiem moim, nie będę się lękał.” (Heb. 13,6) (15) Zmęczenie, przepracowanie i stres (16) Choroba (17) Oddzielenie od Boga (Iz. 59,1-2) (18) Przekleństwa Rozwiązania:
1. Upewnij się, że jesteś nowonarodzony tj. że Jezus Chrystus jest twoim Panem i Zbawicielem, że jesteś Mu całkowicie poddany i że wyznałeś ustami i uwierzyłeś w sercu, że Bóg wzbudził Go z martwych. (Rz. 10,9)
2. Upewnij się, że przeszedłeś chrzest wodny. (Rz. 6,4)
3. Upewnij się, że zostałeś ochrzczony Duchem Świętym i otrzymałeś dar języków (Dz. 2,1-4)
4. Dawid i Goliat

Syn Jessego słyszy o Goliacie. Był ogromny strach w Izrealu. Dawid wiedział, że pogróżki były próżne. Ludzie mierzyli siebie przeciwko Goliatowi, a Dawid mierzył Goliata przeciwko Bogu. Wszystko jest możliwe z Bogiem. Okoliczności nie są problemem dla Boga. „Wtedy Dawid odpowiedział Filistyńczykowi: Ty wyszedłeś do mnie z mieczem, z oszczepem i z włócznią, a ja wyszedłem do ciebie w imieniu Pana Zastępów, Boga szeregów izraelskich, które zelżyłeś.” (1 Sam. 17,45) „I dowie się całe to zgromadzenie, że nie mieczem i włócznią wspomaga Pan, gdyż wojna należy do Pana i On wyda was w ręce nasze.” (1 Sam. 17,47)
5. Wspomnij Bogu, co On dla ciebie zrobił w przeszłości. Wspomnij sobie o rzeczach, które Bóg zrobił w przeszłości.
Kiedy jesteś atakowany, wspominaj co Bóg zrobił dla ciebie w przeszłości. Dawid właśnie to robił: wspominał, jak pokonał lwa. „Dawid znalazł się w wielkim niebezpieczeństwie, gdyż lud zamierzał go ukamienować. Wszyscy bowiem byli rozgoryczeni z powodu straty swoich synów i córek; lecz Dawid pokładał zaufanie swoje w Panu, swoim Bogu.” ( 1 Sam. 30,6) “Żadna broń ukuta przeciwko tobie nic nie wskóra, a każdemu językowi, który w sądzie przeciwko tobie wystąpi, zadasz kłam. Takie jest dziedzictwo sług Pana i ich sprawiedliwość ode mnie pochodzi - mówi Pan.” (Iz. 54,17) Przykład: Pani C. Leppingwell – Mężczyzna, który ją napadł był gotów odciąć jej głowę. Ona spojrzała na niego i się uśmiechnęła. Oprawca uciekł, mówiąc: „Nie możesz umrzeć. Jesteś nieśmiertelna.” Gdyby pokazała strach, zginęłaby.
6. Uznaj to za grzech
„Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem.” (Rz. 14,23) Radzimy sobie z grzechem w naszym życiu poprzez odstąpienie od niego.
7. Bądź skruszony i wyznaj grzech strachy i każdy inny grzech w twoim życiu
„Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, lecz mocy i miłości, i powściągliwości.” (2 Tym. 1,7)
8. Czcij swoich rodziców, wybacz im i wyrzeknij się ich grzechów i grzechów przodków aby otrzymać uwolnienie z przekleństwa zakonu (Gal. 3,13)
9. Rozpocznij duchową walkę
„Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich.” (Ef. 6,12)
10. Załóż całą zbroję Bożą.
„Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich. Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się. Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju, a przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego; weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych.” (Ef. 6,12-18)
11. Módl się i pość. (Iz. 58,7-11)
12. Rozważaj Słowo Boże (2 Kor. 10,4-5)
Pilnuj swoich myśli
13. Wyrzeknij się chciwości i bądź zadowolony z tego co posiadasz. Wtedy Pan będzie twoim pomocnikiem” (Heb. 13,5-6)
14. Uznaj strach za główną moc zgodną z zakonem grzechu i śmierci (Rz. 8,2)
Uznaj wiarę za główną moc zgodną z duchem życia w Jezusie Chrystusie (Rz. 8,2)
15. Czyny wiary w miłości (Gal. 5,6)
(a) pomaganie innym (Prz. 16,3)
(b) „W miłości nie ma bojaźni, wszak doskonała miłość usuwa bojaźń, gdyż bojaźń drży przed karą; kto się więc boi, nie jest doskonały w miłości.” (1 J. 4,18)
16. Pamiętaj: Fil. 4,6-8
„Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. (7) A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie. (8) Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały.” (Fil. 4,6-8)
17. Wzywaj imienia Pana (Rz. 10,13; Ps. 34,4-7; Ps. 34,15-17; Ps. 18,1-6) Przykłady uwolnienia.
18. Pamiętaj:
(a) Jezus jako wstawiciel (Rz. 8,34)
(b) Jezus jako pośrednik (1 Tym. 2,5)
19. Wspomnij traumę czy wydarzenie (jeśli wystąpiło), które spowodowało pierwotny punkt wejścia strachu i pozwól Bożej uzdrawiającej miłości poradzić sobie z tą sytuacją i uzdrowić twoje wspomnienia.
20. Przeczytaj na głos Ps. 18:1-6 wierząc w swoim sercu.
21. Proś Boga i jeśli poczujesz cokolwiek w sobie, wydal to przez kaszel czy oddychanie.
22. Stój pewnie na swojej wierze, że zostałeś uwolniony. Jeśli cokolwiek będzie cię gnębić, rozkaż mu odejść w imieniu Jezusa Chrystusa.
23. Jeśli strach będzie szukał powrotu w jakiejkolwiek formie, wołaj do Jezusa Chrystusa jako twojego wstawiciela i pośrednika przed tronem Bożym. Przejdź przez powyższe kroki jeszcze raz, gdy Duch Święty będzie Cię prowadził i gdy będziesz kontynuował wykonywanie tego i skierujesz swoje życie na Jezusa Chrystusa w każdej dziedzinie, twoje uwolnienie ze strachu będzie się utrzymywać.
24. Zawsze bądź przygotowany i rozeznaj dalsze ataki strachu, które mogą pochodzić od wroga. Bądź gotowy, aby poradzić sobie z nimi, w sposób wyjaśniony powyżej.
25. Każdego dnia dziękuj i chwal Pana za Jego łaskę i Jego miłość. Czytaj swoją Biblię i módl się każdego dnia.
26. Wyznaj, że:
(a) że Jezus Chrystus jest twoim Panem i Zbawicielem.
(b) wyrzeknij się dzieł szatana.
(c) że Jezus Chrystus zmarł na Krzyżu aby uwolnić nas z grzechu, żeby nasze grzechy mogły nam zostać przebaczone, i abyśmy mieli prawo stać z Bogiem.
(d) Zwiąż ducha strachu w imieniu Jezusa Chrystusa i rozkaż mu wyjść.
(e) Wyznaj, że Bóg jest naszym ojcem, a nie szatan.
(f) Wyznaj poniższe prawdy:
Ef. 1,7 Poprzez Krew Jezusa jestem odkupiony z ręki diabła, przez Krew Jezusa wszystkie moje grzechy są mi wybaczone. 1 J. 1,7 Krew Jezusa Chrystusa, Syna Bożego oczyszcza mnie teraz i zawsze ze wszystkich grzechów Rz. 5,9 Przez Krew Jezusa jestem usprawiedliwiony, sprawiedliwy jakbym nigdy nie zgrzeszył Heb. 13,12 Poprzez Krew Jezusa jestem uświęcony, święty i oddany Bogu. 1 Kor. 6,19-20 Moje ciało jest świątynią Ducha Świętego. Modlitwa
„Drogi Ojcze, przychodzę do Ciebie w imieniu Pana Jezusa Chrystusa. Wyznaję, że Jezus Chrystus jest moim Panem i Zbawicielem, że powstał z martwych i że siedzi po prawicy Boga. Odwracam się teraz od wszystkich grzechów, i wyznaję je. Wyrzekam się wszystkich dzieł szatana. Wierzę, że Jezus Chrystus zmarł na Krzyżu, aby uwolnić mnie z grzechu i że moje grzechy zostały mi przebaczone. Wierzę ze w imieniu Jezusa Chrystusa mam autorytet aby przeciwstawić się strachowi. Celowo przynoszę każdą myśl w posłuszeństwo względem Jezusa Chrystusa. Decyduję, że każda moja myśl będzie zgodna z Słowem Bożym. W autorytecie nadanym mi w imieniu Jezusa Chrystusa związuję każdego ducha strachu, który atakuje mnie bądź moją rodzinę, i rozkazuję mu odjeść w tej chwili w imieniu Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Wyznaję, że Bóg jest moim ojcem, a szatan nie jest moim ojcem. Wyznaję przez Krew Jezusa Chrystusa, że zostałem wykupiony z rąk diabła. Poprzez Krew Jezusa wszystkie moje grzechy są mi przebaczone i Krew Jezusa Chrystusa, Syna Bożego oczyszcza mnie teraz i zawsze ze wszystkich grzechów. Wierzę, że poprzez Krew Jezusa jestem usprawiedliwiony, sprawiedliwy jakbym nigdy nie zgrzeszył. Co więcej, jestem uświęcony, święty i oddany Bogu poprzez Krew Jezusa Chrystusa. Wybaczam każdej osobie, która mnie skrzywdziła i rozważam każdą sytuację, w której ataki strachu mogły się pojawić w moim życiu. Proszę teraz o Bożą, uzdrawiającą miłość, aby zajęła się tymi sytuacjami i uzdrowiła moje wspomnienia. Wołam do Ciebie, Panie Boże, abyś mi pomógł w imieniu Jezusa Chrystusa. Dziękuje Ci Panie za pomoc i uwolnienie mnie oraz moich domowników z ducha strachu w imieniu Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Dziękuję Ci Panie. Twemu imieniu niech będzie chwała. Amen.”
Zestawione przez Billa Subritzky’iego i wydane przez Dove Ministries. Więcej artykułów dostępnych na stronie www.doveministries.com
Przejdź do strony głównej